Pěnovka, Foamiran a Izolon - jak s nimi pracovat?

19.06.2020

úžasné výtvarné materiály, které mají různé vlastnosti a každý tak trochu reaguje na něco jiného a s každým se pracuje jinak. Chtěla bych vám v tomto článku trochu přiblížit jednotlivé materiály a seznámit vás s tím, co je potřeba pro tvoření s nimi. Budu ráda za vaše komentáře a nebo další dotazy, které vám ráda zodpovím.

  • Pěnovka je z těchto tří materiálů nejpevnější
  • Izolon je nejvíc pěnový
  • Foamiran nejtenčí
  • Každý pochází z jiné země
  • Izolon je lesklý, Foamiran a pěnovka nikoli. Pěnovka se stává lesklou až po zahřátí a natažení.
  • Izolon se do jedné strany natahuje, do druhé nikoli
  • Foamiran se natahuje do obou stran stejně
  • Pěnovka se natahuje až díky zahřátí, je pevnější
  • Izolon je stavební izolace, Foamiran je přímo výtvarný materiál, pěnovka byl původně odpad, který se postupně přeměnil na nový výtvarný materiál (už je tomu více jak 30 let)
  • Izolon se na květiny nejčastěji používá s tloušťce 1mm, 2mm, 3mm
  • Pěnovka se na výrobu různých 2D, 3D dekorací, květin, razítek atd. nejčastěji používá v síle 2mm. Kromě hladké se používá ještě s třpytkami.
  • Foamiran je materiál přímo vyráběný hlavně pro výrobu květin, je v tloušťce od 0,8mm do 1mm. Je několik druhů (iránský, studený, hedvábný a hedvábný šifon)

Pěnovku hladkou i třpytivou, Izolon a základní iránský Foamiran najdete na eshopu.

Čím obkreslit šablony?

Při každém tvoření se všemi materiály se používají šablony, podle kterých potom jednotlivé díly vystřihujeme. A čím  nejlépe je obkreslit? Cokoliv co nám nezanechá špinavou stopu. Takže zapomeňte na tužku, fix a nebo propisku. Měli byste potom vše špinavé a to při tvoření nechcete. Ideální pomocníci jsou na pěnovku špejle nebo párátko, na Foamiran špejle nebo párátko a na Izolon potřebujeme něco méně ostrého, já nejradši používám čínskou hůlku, kterou na jejím konci zakulatím.

Stříhat nebo řezat?

Obojí. Můžete jak stříhat, tak i řezat. Všechny tři materiály se krásně stříhají i řežou a jediné pravidlo. Mějte svoje nástroje vždy ostré.

Co barvení?

Ano barvit musíme, skoro na každém výtvoru používám nějaké barvičky. Pěnovka krásně snese acrylové barvy (třeba na oči u postaviček), ale používám i olejové nebo suché pastely. Foamiran - tady jsou ideální olejové a suché pastely. Okvětní i zelené listy potřebují tónovat a zde jsou pastely ideální a mnou vyzkoušené. Na olejový pastel potřebujete na nanášení houbičku, na suchý vlhčený ubrousek. Pastely se do sebe krásně míchají a vznikají vždy krásné odstíny. Izolon můžete barvit olejovým i suchým pastelem, jen vždy k tomu používáte vlhčený ubrousek. Můžete použít i  acrylové barvy (tam je vlhčený ubrousek také ideální).

Čím zahřívat a tvarovat?

Zde jsou největší rozdíly mezi jednotlivými materiály. Začnu pěnovkou, ta je nejpevnější a ideální zahřívání je na vysokou teplotu. K menším kouskům nám stačí žehlička, u větších občas používám kuchyňský gril (doporučuji mít tento gril jen na práci s pěnovkou, ne že na něm odpoledne ugrilujete špekáčky :)  ) Pěnovka se musí zahřát rychle proto na žehličce se používá stupeň č.3. 

Foamiran se také zahřívá na žehličce, ta je ideální na stupeň č.2.

Izolon ten je jiný. Žehlička by ho spálila. Zahřívá se horkým vzduchem a opatrně. K tomu používám horkovzdušnou pistoli.

Čím můžete lepit?

Ano poslední krok k tomu, abychom vše zkompletovali a k tomu potřebujete lepidla. Začnu opět u pěnovky. Na trhu je spoustu lepidel na pěnovku. Bohužel každé, které se mi dostalo do ruky, mě zatím nepřesvědčilo, že je lepší než tavná pistole. Takže pro mě č.1 při lepení pěnovky je tavná pistole.

Foamiran má možností víc. Tavná pistole pro úplného začátečníka ideální, vteřinové lepidlo pro pokročilé a pro ty co už opravdu nějakou květinu vytvořili je nové lepidlo UHU POR.

 Izolon je v tomto jedinečný, tím čím ho natvarujete, tím ho také slepíte. No není to paráda? Ano stačí vám horkovzdušná pistole. Ale pozor nebudu vám tady psát, jak je to jednoduché. Víte kolikrát jsem si horkým vzduchem přejela po prstech. Takže je tu varianta tavné pistolky, ale k horkovzdušné pistoli se určitě propracujete.

Základní informace a rozdíly jsou zde. Určitě se najde spoustu věcí, které vás napadnou. Neváhejte a pište, ráda se podělím se zkušenostmi a nebo zjistím vaše vychytávky. Těším se na vás na kurzech, kde se můžete učit se mnou a nebo navštivte youtube kanál MSGOMA a podívejte se na videa. 

Těším se na vás

                                                                                        vaše "mosgumka" Martina